گسل های زلزله فعال ایران کدام گسل ها هستند؟

ساخت وبلاگ
چکیده : زلزله خیزترین شهرهای ایران ایران به عنوان یکی از کشورهای زلزله خیز شناخته شده است که بیشترین قربانیا... با عنوان : گسل های زلزله فعال ایران کدام گسل ها هستند؟ بخوانید :

زلزله خیزترین شهرهای ایران

ایران به عنوان یکی از کشورهای زلزله خیز شناخته شده است که بیشترین قربانیان را هم در رابطه با زلزله دارد. در ۱۵ سال اخیر لرزش های مختلفی باریشتر های کم و زیاد ایران را لرزانده است. از زلزله بم که با بزرگای ۶.۵ ریشتر در سال ۱۳۸۲ رخ داد و حدود ۳۰ هزار نفر کشته داشت تا زلزله مرداد ماهسال ۹۱ آذربایجان شرقی با بزرگای ۶.۴ که شهرستان های اهر، ورزقان و هریس را لرزاند و ۳۰۶ نفر کشته، بیش از ۵ هزار نفر مجروح و تلفات جانی و خسارات زیادی را به دنبال داشت.

نقشه گسل های ایران

«زلـــزله ۷.۳ریشتری کرمـــانشاه»، «زلزله ۴.۲ریشتری ارومیه»، «زلزله ۴.۸ریشتری لنگرود»، « زلزله ۶.۱ریشتری کرمان» اینها تنها تعدادی از زلزله‌های مهمی است که در روزهای اخیر مناطق مختلفی از ایران را از جنوب تاشمال و از شرق تا غرب و به تازگی نیز مشهد و کرمان را به لرزه درآورده است.
آیا میدانید برخی افراد علت وقوع زلزله های ایران پروژه هارپ میدانند. پروژه هارپ چیست؟
آیا شهرهای زلزله خیز ایران را می‌شناسید؟ هر روز زلزله‌های متعددی ایران را می‌لرزاند. شاید روزی بیش از ۶۰ مورد. عمدتا هم زیر ۴ ریشتر هستند. اما کدام منطقه از ایران بیشتر در معرض خطر زلزله و در کدام شهرها خطر لرزش دوباره آنها وجود دارد؟ اصلا باید از این زلزله‌های زیر ۴ ریشتر ترسید؟

نقشه گسل های ایران

بیشترین جمعیت شهرهای پر لرزه ایران بر روی گسل زلزله فعال متمرکز شده اند و از آنجایی که همه شهرها زلزله خیزنیستند می توان با ایجاد پایتخت جدید امکان امداد رسانی را در زمان وقوع زلزله برای این شهرها فراهم کرد. این ها جملاتی است که رئیس مرکز پیش بینی زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی گفته و از پرلرزه ترین و کم لرزه ترین نقاط ایران یاد کرده است.
دکتر مهدی زارع، شمال تنگه هرمز در بندر عباس را لرزه خیزترین نقطه ایران دانسته و گفته است: این امر به دلیل آن است که میزان تغییر شکل پوسته زمین در این منطقه بیشترین مقدار در ایران است. اما مناطقی از ایران به عنوان زون کم لرزه محسوب می شود که میزان تغییر پوسته در آنها کمتر است مانند منتهی الیه جنوب غرب ایران در دشت خوزستان و ناحیه پیرامون شهرهای خرمشهر وآبادان. این دو شهر در دشت خوزستان واقع شدند و به طور نسبی کمترین میزان های تغییر شکل پوسته زمین در ایران در آن ناحیه رخ می دهد از این رو ناحیه کم لرزه هستند.

نقشه گسل های ایران

نقشه گسل های ایران

خطرناک‌ترین گسل‌های ایران

۱-البرز – مشا، ایوانکی، کهریزک، پیشوا، رباط کریم
۲-تبریز – شمال تبریز
۳-گسل کوه خضر – از میان بخشی از شهر قم عبور می‌کند
۴-گسل اصلی جوان زاگرس – از کنار شهر مریوان عبور می‌کند
۵-گسل غربی فروافتادگی دریاچه ارومیه – از کنار شهر ارومیه عبور می‌کند
۶-گسل بافران – از جنوب شهر نایین عبور می‌کند
۷-گسل هیرمند – از نزدیکی شهر زاهدان عبور می‌کند
۸- گسل مکران – از نزدیکی شهرهای جاسک و چابهار عبور می‌کند
۹- گسل ساحلی بندرعباس – از شهر بندرعباس عبور می‌کند

...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : جمعه 15 دی 1396 ساعت: 16:44